میدانیم که رشته کوه توروس از شاخه های کوه هیمالیا بوده و به موازات سواحل شمالی دریای مدیترانه  گشیده شده است و در جنوب بولایت اسپارته تا آدانا و در شمال و مشرق آنتالیا قرار دارد.

به طوریکه دامنه های شمالی توروس مشرف به فلات مرکزی آناتولی و دامنه های جنوبی آن مشرف به دشتهای حاصل خیز آنتالیا میباشد وقسمت غربی توروس به کوههای لیکیه در جنوب غربی ترکیه میرسد.

 

 كوههاي توروس آنتالیا

 لازم به ذکر است که شرايط ووضعيت زمين‌شناسي خاص اين منطقه باعث شده تا آبشارها وصخره‌هايي با اشكال حيرت‌انگيز درمنطقه بوجود آيند.

همچنین فرسايش آهك موجود سبب بوجود آمدن توپوگرافي وهيدروگرافي "كارستيكي" بويژه درمنطقه دره "يديگولر" شده  ووجود دوسيستم جوي مديترانه‌اي وآناتولي برآب وهواي منطقه "آلاداقلار" بسیار تاثيرگذاراست وباعث می شود هوا در تابستان گرم و درزمستان خنك شود.

از طرفی ییلاق های توروس آلاداغ علاوه براینکه ميزبان اهالي تمام دهكده‌هاي مجاوربوده ،محل چراي دامها درفصل تابستان نیزمیباشد.

كوههاي توروس آنتالیا

اگر دراين موقع ازسال ازاين منطقه عبور كنيد مطمئناً شاهد مناظر دوشيدن شيراز دامهاي اين منطقه توسط صاحبان آنها خواهيد بود که تصاویری حیرت انگیز و زیبا را بوجود میآورند.

همچنین زنان اين منطقه از قديم الايام، نفيس‌ترين فرشها و گليمهاي تركيه را می بافتند و دارهاي قالي موجود دراين منطقه به هنگام گذر گردشگران به خوبی در معرض دید قرار دارند.

كوههاي توروس آنتالیا یکی از کوههای مشهور کشورترکیه و شهرآنتالیاست واکثر هتلهای آنتالیا چشم اندازی زیبا به این رشته کوه دخواهند داشت.